Ideologizacja miejskości / miejskość ideologii

Spotkanie dyskusyjne z Krzysztofem Nawratkiem
Wykładowca architektury w School of Architecture, Design and Environment w Plymouth, autorem monografii, z których najbardziej znana (Miasto jako idea polityczna) jest kanwą spotkania

21 lutego 2011r., godz. 16.00
Collegium im. F. Znanieckiego WNS UAM (ul. Szamarzewskiego 89, bud. E, sala D)

Instytut Socjologii UAM

Osoby odpowiedzialne:

dr Marek Nowak (OP PTS, OP SFR, IS UAM), e-mail: kawon.m@amu.edu.pl

Mówienie o przestrzeni wyizolowanej od ideologii przeczy jej konstrukcji i publicznemu charakterowi, ale również światopoglądowemu zorientowaniu jej użytkowników. Skala, forma i organizacja przestrzeni pozostają silnie podporządkowane interesom klas dominujących, poglądom politycznym twórców, a także nawykom użytkowania mieszkańców, które stanowią artykulację postaw, potrzeb i uznawanych wartości. Ideologiczność przestrzeni miejskiej nie stanowi tym bardziej zaskoczenia, gdy pomnimy słowa Louisa Althussera – jeśli wzbraniamy się przed określaniem czegoś jako „ideologia” to bardzo prawdopodobne, że to właśnie nią jest. Na szczególną uwagę zasługuje jednak sprzężenie zwrotne ukryte za fasadą tego oczywistego zjawiska – to, w jaki sposób ideologia staje się / jest „miejska”. Na ile czynniki miastotwórcze determinują „ideologiczne dopasowanie”? Na ile ekspansywna urbanizacja świata generuje nowe formaty ideologii, w których miasto przestaje być jedynie nośnikiem a staje się konstytutywnym czynnikiem? Gdzie należy poszukiwać źródeł narodzin idei obywatela plug-in na tle współczesnej redukcji zapotrzebowania na przestrzenie publiczne? Do pochylenia się nad tymi, jak i podobnymi pytaniami, skłania lektura książki Krzysztofa Nawratka, pt. Miasto jako idea polityczna (2008), której tezy stanowić będą polemiczne punkty wyjściowe planowanej dyskusji i tło odniesienia dla wystąpień panelistów.

W spotkaniu udział zadeklarowali:

mgr Piotr Luczys (Instytut Socjologii UAM), który przedstawi postać gościa i zrekonstruuje wybrane wątki książki poświeconej miastu jako idei politycznej. Dalej zbiorą głos, odnosząc się do wybranych kwestii: dr Monika Matusiak (Katedra Ekonomki Przestrzennej i Środowiskowej UE), dr Przemysław Pluciński (Instytut Historii UAM), dr Marek Nowak (Instytut Socjologii UAM).

W formie podsumowania i polemiki głos zabierze, autor książki, Krzysztof Nawratek.

Spotkanie poprowadzi prof. UAM dr hab. Marek Krajewski (Zastępca Dyrektora Instytutu Socjologii UAM ds. naukowych)

K. Nawratek - Miasto jako idea polityczna (pełny tekst książki do pobrania ze strony projektu "Otwórz Książkę": PDF)
Plakat (
PDF)